3 produkty jakich należy unikać jeśli masz mało energii

Może wydawać się trochę dziwne, że jedzenie może w pewien sposób zabierać naszą energię. Kalorie dostarczają przecież energii. Tak – to prawda. W rzeczywistości jednak niektóre składniki odżywcze lub przetworzona żywność mogą „wyczerpywać naszą energię”. Duże wahania mogą skończyć się poczuciem ciężkiego kryzysu lub uczucia głodu, zaledwie godzinę po spożyciu posiłku. Dlatego warto poznać produkty lub grupy produktów powodujących taki efekt, aby ich unikać i poprawić funkcjonowanie naszego organizmu w trakcie dnia. 

1. Rafinowane węglowodany 

Zarówno węglowodany proste, jak i ukryty cukier, nawet w „zdrowej żywności”, która ma niewielką lub zerową zawartość błonnika, nie robią nam żadnej przysługi. Biały makaron, jasne pieczywo, słodycze, słodzone napoje, czy z pozoru zdrowe musli mogą spowodować szyki wzrost cukru we krwi. Godzinę później możemy być już przygnębieni i wyczerpani, bo poziom cukru gwałtownie spada. Warto więc zwrócić uwagę na skład i ilość węglowodanów prostych, jak również błonnika. Im więcej cukrów, a mniej błonnika, tym bardziej powinniśmy wystrzegać się tych produktów. Ponadto posiłki bogate w węglowodany warto łączyć z białkiem lub zdrowymi tłuszczami, tak aby obniżyć ładunek glikemiczny całego posiłku. Dlatego do owoców, które naturalnie bogate są w cukry (ale jednocześnie dostarczają cennego błonnika) warto dodać twarożek lub np. zjeść je z orzechami. 

2. Alkohol

Mimo, że alkohol ułatwia i przyspiesza zasypianie, nie jest dobrym sprzymierzeńcem  w odpoczynku. Sen, w który zapadamy po spożyciu alkoholu, diametralnie różni się od zdrowego snu. Wszystko dlatego, że skraca on fazę snu głębokiego NREM, a właśnie w tej fazie snu następuje regeneracja naszego organizmu. Także wypicie alkoholu przyczyni się do tego, że łatwiej będzie nam zasnąć, ale jakoś snu będzie gorsza, co przełoży się na samopoczucie i ilość energii następnego dnia. 

3. Kofeina/ kawa

Kolejnym składnikiem, który może powodować pogorszenie jakości naszego snu jest kofeina zawarta m.in. w kawie. Jej działanie na mózg polega na tym, że blokuje ona receptory adenozynowe. Adenozyna jest sygnałem dla organizmu, że należy odpocząć,  a kofeina znosi to uczucie. Picie dużej ilości kofeiny maskuje objawy zmęczenia, co skutkuje niedosypianiem i idącym za tym przemęczeniem. Działanie kofeiny utrzymuje się w naszym organizmie przez 4 do 6 godzin. Warto więc nie sięgać po kawę w godzinach późno popołudniowych  i wieczornych, przy czym należy pamiętać, że nie możemy zupełnie demonizować jej działania, z racji na to, że kawa w ilościach dostarczających 100-300mg kofeiny dziennie, działa korzystnie na nasz organizm, a dzienna bezpieczna dawka kofeiny to 400mg i tu należy uwzględnić różne jej źródła (również herbatę, colę oraz kakao).

Pokarmy, na które możesz mieć nadwrażliwość

Skarżysz się na chroniczne zmęczenie, a zarazem masz objawy podobne do alergii? Może to być skutek nietolerancji histaminy. Histamina występuję w takich pokarmach jak fermentowana żywność, długodojrzewające sery, wędzone ryby czy przetworzone produkty mięsne. Jeśli obserwujesz zmęczenie i objawy podobne do alergii po takich produktach, warto zastosować dietę antyhistaminową. 

Najlepszym sposobem na unikanie zmęczenia, w temacie jedzenia, jest identyfikacja alergii/nadwrażliwości pokarmowych i ograniczenie wysokokalorycznych pokarmów, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i hormony stresu. Różnorodna i niskoprzetworzona żywność, która zawiera białko, tłuszcz, pełnoziarniste źródła  węglowodanów i błonnika, zapewni Ci właściwy poziom energii. 

Jak radzić sobie z niskim poziomem energii?

Jeśli na codzień masz problemy ze zbyt niskim poziomem energii idealną opcją dla Ciebie może okazać się detoks sokowy. Taki detoks sokowy oczyści Twoje ciało z toksyn, które spowalniają jego działanie. Układ trawienny przez kilka dni będzie miał ułatwione zadanie, gdyż będzie trawił tylko produkty płynne - naturalne i zdrowe soki owocowe i owocowo-warzywne.Nasze soki kompletujemy w diety, które dostarczamy do klientów na terenie całej Polski. Często wybieraną dietą oczyszczającą jest 8 dniowa dieta sokowa oraz tygodniową dietę sokową premium.

1komentarzy

  • Avatar
    Krystyna

    Ja jedynie s skorzystam z takiej diety sokowe czy te soki to powinnam kupować w sklepie czy powinnam sama robić

    mar 13, 2022

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie

Popularne