DETOKSY SOKOWE TO NAJLEPSZY SPOSÓB NA BUDOWANIE ODPORNOŚCI
Sprawdź jakie promocje dla Ciebie przygotowaliśmy
Sen a zdrowie

Sen a zdrowie

Sen to okres regeneracji oraz odpoczynku. Jest niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ wypełnia aż jedną trzecią ludzkiego życia. Od jego jakości oraz długości zależy wiele czynników takich jak: nastrój, koncentracja a przede wszystkim stan zdrowia. Dorosły człowiek powinien spać średnio siedem godzin dziennie. Zarówno nadmiar jak i niedobór snu związane są brakiem koncentracji, przybieraniem na wadze, a także ryzykiem różnych chorób natury psychicznej.

Wpływ żywienia na jakość snu

Dieta ma ogromny wpływ na jakość snu. Bezpośrednio przed zaśnięciem należy unikać ciężkostrawnych posiłków oraz pikantnych i nadmiernie słodkich. Oczywiście niejedzenie po godzinie 18 to mit, warto jednak ostatni posiłek spożyć 2-3 godziny przed planowanym nocnym wypoczynkiem. Również duże znaczenie mają napoje. Warto ograniczyć ilość przyjmowanych płynów bezpośrednio przed snem, a szczególnie negatywny wpływ na zasypianie mają produkty zawierające kofeinę, nikotynę oraz oczywiście alkohol.

Dlaczego pokarm ma tak duży wpływ sen? Ponieważ w niektórych grupach żywności możemy znaleźć tryptofan, czyli aminokwas, który bierze udział w produkcji melatoniny (hormonu snu). Tryptofan w pożywieniu znajdziemy przede wszystkim w produktach bogatych w białko, m.in. rybach, mięsie, żółtym i białym serze, jajach, ale również w roślinach strączkowych i pestkach dyni.

Higiena snu

Składa się z prostych zasad, które oprócz najważniejszego czynnika, czyli diety, pomagają poprawić jakość, czas trwania snu a także skrócić czas zasypiania. Wystarczy zastosować się do zaleceń i zmodyfikować swoje przyzwyczajenia.

 • Najlepiej kłaść się spać zawsze o stałej porze. Rano również powinno się wstawać o stałej porze. Ważne jest aby przystępować do nocnego wypoczynku możliwie jak najbardziej odprężonym.
 • Kilka godzin przed planowanym zaśnięciem należy ograniczyć dostęp do internetu i telewizji, ponieważ używanie tego typu urządzeń ma wpływ na sen. Fale elektromagnetyczne negatywnie oddziałują na wydzielanie melatoniny.
 • Wysiłek fizyczny taki jak: spacery, lekkie treningi, praca w ogrodzie, joga czy pilates wpływa pozytywnie na sen. Wzmożona aktywność fizyczna może skutkować problemami z zaśnięciem, poprzez utrzymujący się wzrost ciśnienia tętniczego i podwyższone tętno.


Pozdrawiam,
Agata
dietetyk SPORTFOOD

 

2komentarzy

 • Avatar
  Piotrek

  sen, odpoczynek, regeneracja, zbilansowane posiłki, suplementacja. wielu o tym zapomina i myśli, że sama siłownia wystarczy. NIESTETY !!!

  gru 23, 2019
 • Avatar
  Dominika

  cenne porady, przydadzą się. niestety mój mąż strasznie chrapie i tutaj mam problem!

  sty 17, 2020

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść: