Jelita – nasz drugi mózg

Pewnie wiele razy słyszałeś, że jelita pełnią funkcję naszego drugiego mózgu. Niestety bardzo zaniedbaną. Przetworzona żywność, brak umiaru w jedzeniu i stres to tylko niektóre czynniki, które działają negatywnie na ten niezwykle ważny narząd. Co należy zrobić aby poprawić jego funkcjonowanie?

Sprawa jest niezwykle poważna – rak jelita grubego to trzeci (!) najczęściej występujący nowotwór na całym świecie. W roku 2012 odnotowano aż 1,4 mln zachorowań i ta liczba niestety ciągle się zwiększa. Co ciekawe – choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. To może być związane z gorszym trybem życia i odżywianiem wśród panów. Rak jelita to choroba związana mocno z dietą i aktywnością fizyczną więc możemy zapobiegać jego rozwojowi. Jak należy to zrobić? Poniżej nasze propozycje:
 

Odżywiaj się zdrowo

Brzmi banalnie, ale dieta ma ogromne znaczenie w profilaktyce. Jak powinno wyglądać żywienie „najlepsze” dla naszych jelit? Dieta powinna obfitować w błonnik, który jest obecny w warzywach, owocach i produktach z pełnego przemiału. Stanowi od również pożywkę dla „dobrych” bakterii. Należy ograniczyć produkty bogate w cukry proste, tłuszcze trans, przetworzone. Warto zadbać o to, aby dieta obfitowała w witaminy, minerały i przeciwutleniacze (soki cold press, warzywa i owoce).

WYBIERSZ SWOJĄ DIETĘ I SZYBKO SCHUDNIJ

Dieta sokowa 3-dniowa

Dieta sokowa 5-dniowa

Dieta sokowa 7-dniowa

Trenuj

I nie chodzi o to aby wykupić karnet na siłownie i spędzać tam 10h tygodniowo. Każdy ruch jest ważny – nawet zwykły spacer z psem. Proponujemy kilka razy w tygodniu chodzić na tzw. „wybiegania”, taniec czy zajęcia jogi. Aktywność fizyczna wpłynie dodatkowo bardzo korzystnie na serce oraz zwiększy odporność na stres oksydacyjny (co skutkuje zmniejszeniem ryzyka nowotworów).

Unikaj stresu

Stres to tak zwany „cichy zabójca”. Jelita są niezwykle wrażliwym organem zarówno na „szybkie” jedzenie i „szybkie” życie (czyli stresujące). Na dłuższą metę jelita człowieka, który jest ciągle zabiegany i zestresowany przestają działać prawidłowo. Taki stan objawia się najczęściej w postaci zaparć lub przewlekłych biegunek.

Rzuć palenie i picie

Nałóg nikotynowy negatywnie odbija się na zdrowiu - i to nie tylko na płucach. Nasila bowiem procesy zapalne i nowotworowe w organizmie. Podobnie sprawa ma się z alkoholem, ponieważ wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) żadna ilość spożywanego alkoholu nie może być uznana za bezpieczną.

Badaj się regularnie

Najlepszym badaniem jest kolonoskopia. Jest to zabieg bezbolesny i nie należy się go obawiać. Dzięki temu zabiegowi nowotwór jelita można wykryć nawet w bardzo wczesnym stadium. Kolonoskopię warto wykonać po 40. roku życia i powtarzać ją regularnie, co około 5 lat.

Podsumowanie

Jak zauważyliście, o jelita możecie zadbać w sposób naturalny poprzez: odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, wyeliminowanie stresu oraz nałogów. Należy się również regularnie badać i monitorować znaki dawane przez własny organizm.

Pozdrawiam,
Agata
dietetyk FITLY

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie

Popularne