Jak się prawidłowo nawodnić?

Nagłówek brzmi banalnie – przecież wystarczy pić! Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, a odpowiednie nawodnienie ma ogromy wpływ na nasze zdrowie a nawet życie. Woda to aż 60 % masy naszego ciała. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie:

- jest niezbędna w procesach trawienia i wchłaniania, ponieważ umożliwia formowanie kęsów w jamie ustnej i przełykanie,

- umożliwia także trawienie i wchłanianie składników odżywczych z jelit,

- pełni funkcję strukturalną dla wszystkich komórek i tkanek,

- reguluje temperaturę ciała,

- pełni również rolę zabezpieczającą i zwilżającą m.in. gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, a także płód, który rozwija się w ciele matki.

Woda nie tylko do picia

Głównym źródłem wody w diecie są oczywiście napoje ale także produkty spożywcze. Najwięcej wody zawierają warzywa, owoce oraz mleko i produkty mleczne. Poniżej tabela, przedstawiająca zawartość wody w jedzeniu.

Grupa produktów Produkty
1. Bardzo duża zawartość wody Szpinak, kapusta, ogórki, pomidory, pieczarki, kalafior, cebula, papryka, truskawki
2. Duża zawartość wody Większość warzyw i owoców
3. Średnia zawartość wody Kukurydza, lody, śmietana, sery twarogowe, mięso, jaja, ryby
4. Mała zawartość wody Sery tłuste, topione i pleśniowe, pieczywo, przetwory owocowe
5. Bardzo mała zawartość wody Orzechy, ciastka, margaryna, masło
6. Znikoma zawartość wody Czekolada, oleje i oliwy, cukier

Ile powinniśmy pić?

To kwestia bardzo indywidualna, ponieważ zapotrzebowanie może zależeć od wielu czynników, takich jak: temperatura, poziom aktywności oraz skład codziennego jadłospisu. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta gdy jesteśmy bardzo aktywni fizycznie, gorączkujemy oraz gdy spożywamy więcej kalorii. Wysokie spożycie błonnika również przyczynia się do zwiększonego zapotrzebowania na wodę, ponieważ błonnik sprawia, że woda się z nim wiąże w jelitach i wydalamy wraz z kałem jej większe ilości. Wyższe spożycie sodu oraz napojów alkoholowych może również zwiększać straty wody z moczem.

Co się dzieje gdy jesteśmy odwodnieni?

Nawet niewielkie odwodnienie ma negatywny wpływ na nasze ciało, a także samopoczucie. Możemy od razu dostrzec takie symptomy, jak pogorszony nastrój, mniejsza zdolność do nauki oraz brak energii. Dzieje się tak, ponieważ neurony w mózgu są w stanie rejestrować nawet najmniejsze ubytki wody w organizmie i sygnalizują ten stan innym częściom mózgu odpowiedzialnym za nasze samopoczucie.

Niestety, większość ludzi pije wodę dopiero w momencie, gdy zaczyna odczuwać pragnienie. Jest to stan, w którym organizm już zaczął się odwadniać, co jest bardzo niebezpieczne, szczególnie u małych dzieci, które nie potrafią wyrażać potrzeb oraz osób starszych, ze względu na zaburzone odczucie pragnienia.

Jaki jest więc najlepszy sposób na picie wody? Systematyczność i picie powoli małymi łykami. To jedyny sposób aby nasz organizm miał szansę utrzymać właściwy poziom nawodnienia cały czas.

Co pić?

Oprócz wody, bardzo dobre działanie nawadniające mają herbaty (biała i zielona), a także zioła. Zioła pełnią ważną funkcję w procesie oczyszczania. Przyspieszają go, a ponadto regulują prace układu pokarmowego. Do najskuteczniejszych ziół oczyszczających zalicza się: pokrzywę oraz miętę.

Dobrą alternatywą dla kawy oraz czarnej herbaty są inne rodzaje herbat, np. zielona oraz biała. Mają one działanie oczyszczające, a także wykazują działanie uspokajające i relaksujące. Biała herbata dostarcza sporo witaminy C, dzięki czemu wspomaga odporność, łagodzi napięcia i stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także działa pobudzająco i orzeźwiająco. Dzięki dużej ilości polifenoli biała herbata chroni organizm przed aktywnością wolnych rodników.

Zielona herbata zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Możemy wymienić choćby: witaminy C, B, E, K, aminokwasy, garbniki, mikroelementy (wśród nich cynk, potas, mangan, fluor, miedź i wapń), polifenole, katechiny. Ma również działanie moczopędne, przez co organizm częściej pozbywa się toksyn.

Odpowiednie nawodnienie organizmu za pomocą wody, ziół i herbat, pomaga pozbyć się toksyn z całego organizmu. Oprócz odpowiedniej podaży płynów należy odpowiednio się odżywiać i zastosować się do wskazówek i zaleceń przy diecie oczyszczającej. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1,5 l wody dziennie! Pamiętajcie o tym.

Dla osób, które nie przepadają za herbatą czy wodą, a mają problem z nawodnieniem organizmu, jest świetna alternatywna. Soki owocowe czy owocowo-warzywne. Witaminy, minerały, prawie 2kg owoców i warzyw w jednej butelce. Więcej o sokach przeczytasz tutaj.

Pozdrawiam,
Agata
dietetyk SPORTFOOD

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie

Popularne