Chat meal – co to takiego?

Chat meal – co to takiego?

Chat meal – co to takiego? To inaczej „oszukany posiłek”, czyli planowane odstępstwo od diety. Jest szczególnie przydatny podczas długiej i monotonnej diety redukcyjnej, w której trzymamy się kluczowo ustalonego planu żywieniowego i restrykcji kalorycznej. Tymczasem cheat meal dopuszcza dania, na które mamy ochotę, bez względu na to czy są dietetyczne czy wręcz przeciwnie. Najczęściej wybieranie „oszukane” posiłki to np. chipsy, słodycze, fast food, lody.

Zalety i wady

Co na ten temat mówią dietetycy? Opinie są podzielone. Zwolennicy cheat meal twierdzą, że jest to działanie na tyle bezpieczne, że nie „zrujnuje” utrzymywanej diety, a nawet wzmocni dążenie do określonego celu. Dodatkowo zredukuje rutynę redukcji i pozytywnie zadziała na aspekt psychiczny. Co więcej, zwolennicy oszukanego posiłku twierdzą, że dostarczenie w jednym posiłku dużej ilości kilokalorii przyspieszy metabolizm i zmniejszy poczucie głodu towarzyszące odchudzaniu. Zwiększenie kaloryczności w jednym posiłku podniesie poziom leptyny, czyli hormonu regulującego apetyt. Niedobór leptyny (powszechny podczas odchudzania) zwiększa łaknienie i może prowadzić do wzrostu masy ciała.

Na niekorzyść oszukanych posiłków wpływa fakt, że osoba która trzyma się restrykcyjnej diety i naglę pozwoli sobie na „zakazany” posiłek może stracić rachubę i z cheat meal zrobi się cheat day czy nawet cheat week. O ile jeden posiłek z nadwyżką kaloryczną nie zrobi nikomu krzywdy, to nadwyżka przyjmowana przez weekend może zaprzepaścić efekty odchudzania. Nie jest trudno przekroczyć granicę i utracić kontrolę, a w konsekwencji powrócić do złych nawyków sprzed diety. Z całą pewnością cheal meal nie jest zalecany dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, takimi jak hipercholesterolemia, otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca.

Podsumowując

Jeżeli współpracujemy z dietetykiem, nie mamy przeciwskazań zdrowotnych i silną wolę to jak najbardziej możemy skorzystać z opcji cheat meal. Jak często? Nie częściej niż jeden raz w tygodniu, najlepiej w dzień treningowy i w godzinach porannych. Nie zaleca się spożywać tak dużej ilości kilokalorii przed nocnym wypoczynkiem.

Jeżeli jesteśmy zmęczeni monotonną dietą redukcyjną to taki oszukany posiłek nie częściej niż jeden raz w tygodniu może podbudować naszą psychikę oraz przyspieszyć tempo metabolizmu i w konsekwencji spadek masy ciała. Najważniejszy jest jednak umiar i zdrowy rozsądek.

Pozdrawiam,
Agata
dietetyk SPORTFOOD

5komentarzy

 • Avatar
  Jolk

  mcdonald też może być?

  maj 9, 2019
 • Avatar
  Marlena

  super że można odstąpić na chwilę od diety. czasem z mężem wyskakujemy po siłowni na kebsa ;)

  maj 21, 2019
 • Avatar
  B

  super jako przekaska w ciagu dnia, rano przed praca wypijam jeden, potem w pracy drugi i wieczorem trzeci - nie podjadam i czuje mniejszy brzuch- bardzo smaczne

  lip 17, 2019
 • Avatar
  iWONA

  oooo ciekawe, teraz bez wyrzutów sumienia można podjadać ;DDD

  lip 29, 2019

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść: